Festmények Eladása

Látvány az otthonában

SOAP-ERROR: Parsing WSDL: Couldn't load from 'https://webapi.allegro.pl/uploader.php?wsdl' : Extra content at the end of the document

Laczkó Dezső Múzeum április 3. (csütörtök) 16:30- május 25. (vasárnap)


Emberek aranyban

 

Emberek aranyban

 

 

A szkíta birodalom Kazahsztánból származó aranykincseit a látogatók elé táró kiállítás olyan történelmi és kulturális utazásra hívja a látogatókat, amely életre szóló élményt nyújt mindazoknak, akik nyitottak az elfogadott "tények" új szemszögből való megvizsgálására. A tárlat bemutatja a magyar és a kazah nép közös eredőjét, a sztyeppei, lovas-nomád birodalmat, mely az ókor legnagyobb hadereje és az innováció bölcsője volt. A kiállítás színes képet fest a szkíta és türk eredetű népek életéről, kultúrájáról, gazdagságáról.

A tárlat elemeit szkíta fejedelmi temetkezések régészeti leletanyagának reprodukciói, valamint a feltárást és a leletmentést bemutató képek, molinók alkotják. A tárlatanyag gerincét képező tárgyak döntő többsége az úgynevezett "Issyk-kurgánból" és a Berel mellett feltárt - világviszonylatban is ritkaságszámba menő - lovas temetkezés leleteiből származik, azoknak méret- és anyaghelyes reprodukciója. A tárlat ízelítőt ad a teljes szkíta kultúrkör leletanyagából, megelevenedik számos lelőhely emblematikus arany és ezüst tárgyegyüttese. A melléjük kerülő Balaton-felvidéki régészeti leletek, valamint a régi történetírók és a szkíták ókori kortárs népeinek leiratai teljes képet adnak az ősi birodalomról.

A reprodukciók hitelességét Krym Altynbekov restaurátor privát intézete, az "Ostrov Krym" intézet szavatolja. Krym Altynbekov nevéhez fűződik az 1969-ben, Issyk falu mellett feltárt "Aranyember" végleges rekonstrukciója, a bereli sírmező leleteinek konzerválása, ő mentette meg 2012-ben a Mongólia területén talált türk fejedelmi mauzóleum festett agyaghadseregét is, valamint ő készítette el a H. Parzinger által megtalált, és az évszázad leleteként ismert Arzhan II kurgán szkíta fejedelmi sírjának rekonstrukcióját is. Krym Altynbekov munkásságáért és a kiállítási anyag hazai bemutatásáért 2014. március 14-én vehette át a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztertől Budapesten.

A kiállítás nem csak az ásatások kézzelfogható eredményeire, azaz a tárgyak bemutatására alapul, hanem a teljes izgalmas feltárási folyamatot bemutatja. A feltárást vezető és a restaurálást végző Ostrov Krym működésén keresztül végigvezeti a látogatókat a feltárás, a beazonosítás, a leletmentés, a konzerválás és a reprodukció munkafázisain. Megismerteti a közönséggel azt az emberfeletti munkát, mely során a három-négyezer éves szerves leletek, fából, bőrből és vászonból lévő temetkezési emlékek is megelevenednek, és az aranyból, ezüstből készült szakrális tárgyak együttesét teljessé téve, egységes egészként mutatják be a sztyeppe urainak kultúráját, képzettségét, gazdagságát.

A tárlat egyfajta időutazás nemcsak a 2500 évvel ezelőtti szkíta birodalom kézműves kultúrájába, de bemutatja a szkíta nép erényeit és életmódját a világ más népeinek történetírói szemével.

A kiállítás több szálon kötődik Veszprémhez. A kiállítás-sorozat első szakaszának fotójegyeiből összeállt pénz adott pályázati önrészként lehetőséget a múzeumnak a 2013-as balatonudvari avar kori temetőásatáshoz, emellett Krym Altynbekov restaurátor ellátogatott a Laczkó Dezső Múzeumba ahol több régésszel, restaurátorral cseréltek szakmai véleményt a restaurálás szakmai munkájáról.

A 800 000 dollár értékű kiállítást fokozott biztonsági intézkedések mellett rendezi meg a múzeum, a kiállítás őrzését a tárlat kiemelt támogatója, a Nyugalom Biztonsági és Vagyonvédelmi Kft. biztosítja.